Wycieczka klas I-III

TARNOWSKIE GÓRY - CZĘSTOCHOWA

17 maja 2022 roku uczniowie klas I - III Publicznej Szkoły Podstawowej w ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach brali udział w wycieczce szkolnej zrealizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

Celem wyjazdu było pogłębianie wiedzy o ośrodkach kultury i dziedzictwa narodowego oraz poznanie osiągnięć polskiej nauki poprzez zwiedzanie Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach,  Sztolni Czarnego Pstrąga i  Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.

W zabytkowej Kopalni Srebra uczniowie rozpoczęli niezwykłą podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki obejrzeliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku. Najniższy fragment korytarza ma wysokość ok. 140cm, a szlak dla turystów liczy 1740m. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, niska temperatura i duża wilgotność powietrza, pozwoliły poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Atmosferę zwiedzania ożywiały efekty dźwiękowe: odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych. Ogromną atrakcją trasy był przepływ łodziami, które kursują między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga rozpoczynające się od zejścia krętymi schodami do podziemnej przystani znajdującej się w szybie „Sylwester” na głębokość 30m. Podziemna przeprawa łodziami przez zalane korytarze, na długości 600m, dostarczyła wszystkim wiele pozytywnych wrażeń.

Ostatnim miejscem zwiedzania była Jasna Góra w Częstochowie - główny ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce. W Kaplicy Matki Bożej dzieci miały okazję, w zadumie i modlitwie, pobyć przed Cudownym Obrazem. Na klasztornym dziedzińcu uczniowie z zaciekawieniem przystanęli przed jasnogórskim pomnikiem ”Epitafium Smoleńskie”, przedstawiającym smoleński brzozowy las z katyńskim krzyżem, do którego wędruje 96 ogarków, symbolizujących ofiary narodowej tragedii pod Smoleńskiem.

Oprócz pogłębiania wiedzy nt. zabytków polskich i kształtowania kultury zachowania w miejscach publicznych mieliśmy także okazję integrowania się i budowania pozytywnych relacji w grupie.

Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń i planów na następne wyjazdy, wrócili szczęśliwie do swoich domów.