Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Wł. Jagiełły w Dzietrznikach

Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Wł. Jagiełły w Dzietrznikach

98-335 Dzietrzniki 105

tel. 43 886 56 50

E-mail: sekretariat@zss-dzietrzniki.szkolnastrona.pl

Historia

Historia szkoły w Dzietrznikach

Starania o budowę szkoły w Dzietrznikach rozpoczęły się w już latach 20. XX w. Placówka edukacyjna  była mieszkańcom bardzo potrzebna, ponieważ dotychczasowa nauka dzieci odbywała się w izbach prywatnych u trzech gospodarzy. Budowę szkoły rozpoczęto  w lipcu 1936 r., a ukończono  w 1937 r. Prace budowlane przebiegały dość sprawnie. Zarządzał nimi ówczesny  kierownik szkoły Wincenty Placek. W projekcie widniało tylko 5 sal lekcyjnych oraz mieszkania dla nauczycieli. Z inicjatywy kierownika dobudowano jeszcze 2 pomieszczenia przeznaczone do celów dydaktycznych. Powyższa inwestycja nie byłaby możliwa bez zaangażowania i pomocy finansowej mieszkańców. Wieś na ten cel sprzedała 3 morgi ziemi i zebrała łącznie pięć tysięcy złotych.
Szkoła Podstawowa w Dzietrznikach była pierwszą szkołą 7- klasową w tutejszej gminie (Kamionka). W roku szkolnym 1937/38  na czele szkoły stanął  kierownik Feliks Śmiechowicz, a dotychczasowy został przeniesiony do  Żytniowa.
W latach okupacji w budynku   mieściła się niemiecka szkoła rolnicza.
Po wojnie placówkę  otwarto 16 lutego 1945 r. dla 320 dzieci. Na prośbę tutejszej ludności funkcję kierownika  objął ponownie pan Wincenty Placek .
Grono pedagogiczne tworzyło 5 nauczycieli, w tym –państwo Wincenty i Maria Plackowie. Budynek szkolny był doszczętnie zrabowany i wymagał remontu.
Brakowało  pomocy naukowych, a z mebli pozostało kilka zepsutych ławek. Prawie wszystkie drzwi i okna były uszkodzone. Dzięki kierownikowi oraz społeczności Dzietrznik, władzom oświatowym i gminnym szybko udało się doprowadzić szkołę do stanu przedwojennego. Teren placówki ogrodzono siatką, przy której posadzono żywopłot. Obok szkoły założono sad owocowy,  a od frontu rabatki kwiatowe. Część tych prac wykonała sama młodzież na zajęciach praktycznych.

Zdjęcie szkoły wykonane w dniu 1 maja 1945 r.

Placówka  po wojnie stała się  szkołą zbiorczą dla szkół niepełnych Grębienia, Kałuż, Bieńca i częściowo  Załęcza Wielkiego. Równocześnie ze szkołą dzienną prowadzono szkołę wieczorową na poziomie wyższych klas szkoły podstawowej dla tzw. młodzieży przerośniętej. Uczniowie ci, mimo swego wieku,  osiągali dobre wyniki w nauce.
W 1959 r. założono w tutejszej placówce  Szkołę Przysposobienia Rolniczego, w której absolwenci klasy VII mogli kontynuować edukację, pobierając naukę zawodu rolnika. Późniejsza Zasadnicza Szkoła Rolnicza funkcjonowała do 1995 r. W ramach SPR odbywały się też kursy gotowania zbiorowego żywienia dla dziewcząt oraz kursy kroju i szycia prowadzone przez mistrzynie i instruktorów z Wielunia. Na zakończenie takich kursów organizowano wystawy i skromne poczęstunki dla rodziców oraz miejscowych gospodyń.
W okresie wakacji  w budynku szkolnym odbywały się kolonie dla młodzieży miejskiej , np. w 1954 r. dla dzieci pracowników Elektrowni Łódź. W zamian za to Elektrownia Łódź odnowiła całkowicie wnętrze budynku i założyła na dachu piorunochron.  Zarządy innych kolonii ofiarowywały szkole również pieniądze na remonty, zakup pomocy czy elementy wyposażenia. Uczniowie dobrze się czuli w tym środowisku, ale z czasem szkoła okazała się  za ciasna i kolonie przeniesiono  nad Wartę do Załęcza.
         Warunki pracy uczniów i nauczycieli były trudne, gdyż lekcje odbywały się  przy lampach naftowych do czasu, kiedy to przeprowadzono długo oczekiwaną przez mieszkańców elektryfikację wsi Dzietrzniki.
Prąd do domów oraz do szkoły popłynął po raz pierwszy 27 czerwca 1962 r.
Wówczas warunki życia we wsi oraz pracy w szkole znacznie się poprawiły.   W maju 1976 r. doprowadzono wodę. W lipcu 1963 szkoła otrzymała z Wydziału Oświaty pierwszy telewizor, który wykorzystywany był podczas zajęć dydaktycznych.
Młodzież szkolna pod opieką wychowawców brała udział w ważnych uroczystościach państwowych, lokalnych i szkolnych, na które przygotowywała występy. Oto świadectwa niektórych z nich.
W 1968 r.  nasza miejscowość znalazła się na trasie Sztafety Szlakiem Zwycięstw II Armii Wojska Polskiego. Dzieci klasy II wygłosiły wiersz skierowany do przedstawicieli wojska oraz wręczyły kwiaty.

 Co roku organizowano choinkę noworoczną. W 1966 r. w sali OSP klasa VI przedstawiła baśń „Kopciuszek”, a klasa VII zatańczyła walca.
 
Walory krajoznawcze i wypoczynkowe naszego kraju uczniowie doceniali podczas wycieczek szkolnych, np. do Krakowa i Wieliczki, Chorzowa i innych atrakcyjnych miejsc.
Kraków- Dziedziniec Collegium Maius

Zakopane

Nierzadko zdarzały się wyjazdy do teatru czy kina.

         Młodzież naszej szkoły pracowała również społecznie na rzecz swej miejscowości i  regionu. Gdy rozpoczęto budowę drogi o twardej nawierzchni do Załęcza Wielkiego, 69 uczniów klas VI i VII przepracowało 276 godzin, układając podłoże z grubego kamienia. Podobnie było w kolejnym roku szkolnym.  Uroczyste otwarcie  Drogi Harcerskiej  Dzietrzniki- Załęcze Wielkie z udziałem przedstawicieli władz lokalnych odbyło się 28 sierpnia 1965 r.
W 1972 i 1973 roku młodzież wykonywała prace przy budowie Wiejskiego Ośrodka Zdrowia. Na dzień oddania WOZ do użytku przygotowała oprawę artystyczną (maj 1974 r.).
1 września 1970 roku  na emeryturę przeszedł długoletni kierownik szkoły, a jego funkcję objął  nauczyciel uczący tu od 10 lat , pan Wiesław Żarnowski.

 

 Grono Pedagogiczne szkoły w Dzietrznikach z dyrektorem Wincentym Plackiem (pośrodku) . Nauczyciel pierwszy z lewej to pan Wiesław Żarnowski

 

W  1994 r. dyrektorem szkoły została pani Alina Stasiak. Wówczas to rozpoczęto prace przy rozbudowie szkoły, która wymagała również modernizacji. Długo oczekiwane oddanie do użytku  nowej części budynku z salą gimnastyczną, kuchnią, obecną salą przedszkola, biblioteką oraz toaletami nastąpiło 6 lutego 1997 r.  

 
Uroczyste przecięcie wstęgi w nowej części budynku szkoły

   W historii i tradycji szkoły szczególnym momentem jest nadanie imienia i ustanowienie sztandaru. Tradycja nobilituje, daje większą pewność siebie, ale także zobowiązuje do ciągłego potwierdzania wartości i poszukiwania nowych rozwiązań. Szkoła w Dzietrznikach również doczekała się swojego patrona. Został nim król Władysław Jagiełło. Imię to nawiązuje do działalności jednego z największych polskich królów, od którego bierze początek dynastia Jagiellonów.  Z panowaniem Władysława Jagiełły związane są czasy największej świetności Korony Królestwa Polskiego oraz  losy naszej miejscowości. W 1393 r. Jagiełło nadał wieś Dzietrzniki  klasztorowi O.O. Paulinów  w Wieluniu. Paulini stali się właścicielami miejscowości   i  czerpali z niej dochody. Przyczynili się do budowy kościoła w Dzietrznikach             i  zarządzali tutejszą parafią do 1818 r. Nadanie imienia i sztandaru nastąpiło 12 października 2002 r. Sztandar szkoły ufundował pan Grzegorz Smugowski.

 

 Przekazanie Sztandaru Szkoły pani dyrektor Alinie Stasiak

Królewski patronat stanowi dla społeczności szkolnej wielkie wyzwanie.
Mamy nadzieję, że  swoim zaangażowaniem i pracą godnie reprezentujemy jego imię.
W 2007 r. przekształcono istniejącą placówkę  w Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach, tworząc obok szkoły podstawowej gimnazjum dla młodzieży z Dzietrznik, Kałuż oraz Grębienia.
Rok później dyrektorem szkoły została pani  Bożena Kiedos.
Współcześnie ważną rolę w harmonogramie uroczystości szkolnych odgrywają nowe imprezy środowiskowe. W październiku, na cześć kolejnych rocznic wyboru na Stolicę Piotrową Sługi Bożego Jana Pawła II  organizowany jest Dzień Papieski . Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowują uczniowie klasy VI . Dzień Babci i Dziadka to impreza młodszych wychowanków  i zaproszonych przez dzieci seniorów, która dowodzi, jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywają dziadkowie.
15 maja 2010  r. z okazji okrągłej, sześćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji uczniowie wraz z  nauczycielami naszej szkoły przygotowali widowisko historyczne pt. „Powrót króla Władysława Jagiełły spod Grunwaldu”, w którym ukazano fragmenty wojny polsko –krzyżackiej  z 1409-1411 roku, elementy kultury dworskiej w postaci tańca, jaki mógł odbywać się na zamku króla Władysława Jagiełły. Młodzież wystąpiła  w specjalnie na tę okazję wykonanych  strojach z epoki średniowiecza.
Inicjatywa zyskała uznanie publiczności. Okazja do dumy była podwójna, gdyż oprócz inscenizacji na forum szkoły uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, wzbogacając program tzw. Nocy Muzeów, której motywem przewodnim było wielkie zwycięstwo Polaków nad Krzyżakami z 1410 r.

 

W 2015 roku szkoła wzięła udział w konkursie na utworzenie nowoczesnej pracowni ekologicznej organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt  ekopracowni „ W zgodzie z naturą- Moja wymarzona ekopracownia -2015”przygotowany przez dyrekcję szkoły i zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych został bardzo wysoko  oceniony przez komisję konkursową, dlatego też otrzymaliśmy dotację  z  WFOŚiGW w Łodzi na realizację tego przedsięwzięcia.  Koszt całkowity wyniósł  39 150,00 zł, z czego dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi  wynosiło  37000,00 zł, co stanowiło 94,51% całości wykonania zadania.

            W ramach dotacji zostało zakupionych wiele pomocy dydaktycznych, które służą uczniom podczas nauki w zakresie edukacji ekologiczno – przyrodniczej. Dzięki nowemu wyposażeniu uczniowie gimnazjum mogą przeprowadzać doświadczenia i eksperymentować, a zajęcia są ciekawsze.

   

     Pragniemy, aby dobre tradycje naszej Szkoły  były podtrzymywane przez kolejne pokolenia uczniów, nauczycieli,  pracowników i wszystkich tych, którym los placówki jest bliski sercu.