Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Wł. Jagiełły w Dzietrznikach

Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Wł. Jagiełły w Dzietrznikach

98-335 Dzietrzniki 105

tel. 43 886 56 50

E-mail: sekretariat@zss-dzietrzniki.szkolnastrona.pl

Procedura organizacji zajęć w szkole podstawowej obowiązująca w czasie trwania epidemii

Procedura organizacji zajęć w szkole podstawowej obowiązująca w czasie trwania epidemii, uwzględniająca Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna oraz postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-1

 

 

Zespół Szkół Samorządowych

im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach

 

 

  1. Celem niniejszej Procedury są:

-     Zapewnienie bezpiecznych oraz higienicznych warunków dzieciom oraz kadrze sprawującej opiekę nad podopiecznymi w placówce oświatowej,

-     Zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

  1. Procedura obowiązuje od  25 .05.2020 r. do odwołania.
  2. Podstawa prawna:

-     Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,  

-     Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,

-     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach

i placówkach,

-     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku

z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z późniejszymi zmianami.

 

§ 1

Organizacja zajęć w klasach I-III

  1. Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych.
  2. Zajęcia opiekuńczo – wychowawcze będą organizowane na terenie byłej filii Zespołu Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach, która znajduje się w Grębieniu.
  3. W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
  4. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
  5. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
  6. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
  7. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
  8. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m
    (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
  9. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  10. W szkole do odwołania nie będą organizowane wyjścia dzieci poza teren placówki, imprezy wspólne dla grup, teatrzyki, koncerty i inne uroczystości wspólne. 
  11. W sali gimnastycznej mogą przebywać jedna grupa uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
  12. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  13. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
  14. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
  15. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony
    z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
  16. Na boisku może przebywać jedna grupa.
  17. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
  18. Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup
    do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
  19. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  20. Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie pojedynczo wchodzą do szatni, tak samo po zakończeniu zajęć.
  21. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
  22. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. Na świetlicy może przebywać 8 uczniów.
  23. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
  24. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły ( między pierwszymi i drugimi drzwiami wejściowymi) z zachowaniem zasady – jeden rodzic

z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

  1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
  3. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
  4. Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
  5. Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia.(załącznik nr 1)
  6. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych (załącznik nr 6)
  7. Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
  8. W placówce ograniczone zostaje przebywanie osób z zewnątrz. W miarę możliwości interesanci przyjmowani będą w Bezpiecznej Strefie pomiędzy 1 a 2 drzwiami.
  9. Kontakty nauczycieli i rodziców/opiekunów, zostają ograniczone do minimum, jeśli jest to konieczne mogą odbyć się w formie telefonicznej.
  10. Placówka oświadcza, że wdrożyła i stosuje wszelkie procedury bezpieczeństwa związku  z pandemią wirusa COVID-19. Pracownicy mają obowiązek przestrzegać procedur wdrożonych  w przedszkolu. Placówka dokłada wszelkich starań, aby jakiekolwiek ryzyko zakażenia wirusem  COVID-19 zostało zminimalizowane.

 

 

§ 2

Higiena, dezynfekcja, środki ochrony

  1. Dyrektor zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom środków ochrony (przyłbice/maski ochronne, jednorazowe rękawiczki oraz w razie wyrażenia przez pracownika potrzeby fartuchy) oraz środków higienicznych i dezynfekujących potrzebnych do bieżącego funkcjonowania. 
  2. Szkoła wyposażone jest w bezdotykowy termometr, który dezynfekowany jest po użyciu  w danej grupie..
  3. Sale, w których przebywają dzieci powinny być wietrzone co godzinę.
  4. Do zadań obsługi przed i po zajęciach należy utrzymanie czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowanie poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
  5. Dezynfekcji należy dokonywać zgodnie z instrukcją na opakowaniu środków do tego przeznaczonych, tak, aby nie narazić pracowników i dzieci na wdychanie szkodliwych oparów.
  6. Czynności porządkowe i dezynfekujące będą monitorowane w odpowiednich kartach codziennych czynności porządkowych.
  7. Do wycierania rąk, dzieci i pracownicy powinny używać wyłącznie ręczników jednorazowych.
  8. Toaleta poddawana jest bieżącej dezynfekcji.
  9. Dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba monitoruje codzienne prace porządkowe. 
  10. Wielorazowe naczynia i sztućce myte są w zmywarce z dodatkiem detergentu

w temperaturze min. 60 °C lub są wyparzane.

  1. Na terenie placówki zostaną wywieszone instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz instrukcje do dezynfekcji rąk.
  2. Przy wejściu głównym znajdują się  numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów,

z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

  1. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekują  dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, mają zakryte  usta  nos oraz nie przekraczały tzw. „Strefy bezpieczeństwa”.
  2. Uczniowie myją ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
  3. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje

 

 

                                                                 § 3

Gastronomia

  1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
  2. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych,

w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów

i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.

  1. Naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej placówce powinny być myte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60stC (zaleca się zmywarkę z funkcją wyparzania, a jeśli jej nie ma – wyparzanie gorącą wodą po myciu) lub myte w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzane.
  2. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy takich placówek opieki, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń  i porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków.
  3. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone

w pojemnikach zbiorczych, rozkładane w szkole na talerze i tam zapewnione zostały sztućce i naczynia, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej placówce będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.

 

 

                                                                        § 4

Organizacja pracy, obowiązki dyrektora i pracowników

  1. Dyrektor placówki przeprowadza spotkanie z pracownikami na temat sposobów zapobiegania  i przeciwdziałania COVID-19.
  2. Każdy pracownik otrzymał informacje o numerach telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych. Ponadto wykaz niezbędnych numerów telefonów został wywieszony na terenie placówki, w miejscu dostępnym dla pracowników.
  3. Placówka unika rotacji pracowników.
  4. Jeżeli w domu pracownika przebywa osoba objęta kwarantanną, pracownik przez okres kwarantanny tej osoby również przebywa na kwarantannie.
  5. Do grupy przydzieleni są stali nauczyciele.
  6. W sali z uczniami przebywa nauczyciel. Pozostali pracownicy szkoły nie przemieszczają się pomiędzy salami.
  7. Nauczyciel przebywający z dziećmi w grupie zobowiązany jest do omówienia z dziećmi  i zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się COVID-9. Należy zwrócić uwagę dzieci, aby unikały dotykania oczu, nosa i ust, często myły ręce wodą z mydłem, nie podawały ręki na powitanie, zasłaniały usta chusteczką lub łokciem podczas kichania.
  8. Nauczyciel zobowiązany jest do zwracania uwagi, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. Powinien zorganizować w grupie, którą opiekuje się, pokaz właściwego mycia rąk. Sam również powinien dbać o właściwą higienę rąk.
  9. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
  10. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty

zuczniami oraz nauczycielami.

  1. W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka. Należący do tej grupy nauczyciele na mocy obowiązującego Rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19, realizują dalej nauczanie zdalne.

 

 

§ 5

Postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19

  1. W szkole wyznaczone jest pomieszczenie wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej 

i płyn dezynfekujący, w którym można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. 

  1. W przypadku zauważenia niepokojących objawów u ucznia, wskazujących na możliwość zarażenia COVID-19, zostanie ono umieszczone w izolowanym pomieszczeniu.

W pomieszczeniu tym uczeń będzie przebywać pod opieką pracownika.

  1. Nauczyciel ma obowiązek natychmiast poinformować o zaistniałej sytuacji dyrektora oraz rodziców/opiekunów prawnych ucznia.
  2. Dyrektor ma obowiązek powiadomić o wyżej wymienionej sytuacji (pkt.1-3) organ prowadzący szkołę i jeżeli uzna to za konieczne, stację sanitarno-epidemiologiczną, służby medyczne.
  3. Do szkoły nie powinni przychodzić nauczyciele i inni pracownicy, którzy są chorzy.

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów pracownik nie powinien przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno - epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia z pogotowiem ratunkowym i poinformować, że mogą być zarażeni koronawirusem. 

  1. Pracownicy, u których występują objawy/okoliczności mogące świadczyć o potencjalnej możliwości zakażania wirusem COVID-19 powinni w dniu wystąpienia objawów/okoliczności poinformować telefonicznie o ich wystąpieniu dyrektora placówki.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem pracownik taki zostaje natychmiast odsunięty od pracy. W sytuacji takiej wstrzymane zostaje przyjmowanie dzieci oraz powiadomiona zostaje stacja sanitarno - epidemiologiczna. Dalsze postępowanie zależy od wskazań i instrukcji zaleconych przez stację sanitarno - epidemiologiczną.
  3. Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie COVID-19 należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe. Należy przy tym zachować odpowiednie środki ostrożności - użyć rękawiczek jednorazowych,  maseczek oraz przyłbic, a ściereczki zużyte do czynności porządkowych zutylizować. 
  4. Zaleca się wykonanie listy osób przebywających w tym samym czasie w pomieszczeniach,  w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie COVID-19

i stosowanie się do zaleceń GIS, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

  1. Dyrektor ma obowiązek powiadomić o wyżej wymienionej sytuacji (pkt. 5-8) organ prowadzący szkołę.
  2. Zaleca się, aby pracownicy na bieżąco śledzili informacje GIS i MZ, dostępne na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/.

 

 

 

 

 

 

§ 6

Postępowania w przypadku stwierdzenia zakażenia wirusem COVID-19

  1. Jeżeli Dyrektor szkoły otrzyma informację, iż na terenie placówki przebywała osoba,

u której stwierdzono zakażenie wirusem COVID-19 dyrektor identyfikuje pracowników oraz podopiecznych, którzy mogli mieć kontakt z daną osobą.

  1. Proces identyfikacji pracowników oraz podopiecznych, którzy mogli mieć kontakt z daną osobą nie powinien doprowadzić do ujawnienia danych osobowych osoby zakażonej wirusem COVID - 19. 
  2. Po identyfikacji dyrektor lub wyznaczeni przez dyrektora pracownicy informują osoby/opiekunów prawnych osób, że na terenie placówki przebywała osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem COVID-19. Podczas rozmowy należy zwrócić uwagę,

iż w związku z zaistniałą sytuacją występuje konieczność obserwowania stanu zdrowia

i regularnego mierzenia temperatury z zastrzeżeniem, że osoby, które nie mają objawów chorobowych nie powinny zgłaszać się do lekarza, gdyż w ten sposób jedynie zwiększą

u siebie ryzyko zakażenia wirusem COVID-19. 

  1. W przypadku przebywania na terenie placówki osoby, u której stwierdzono zakażenie wirusem COVID-19 dyrektor podejmuje decyzję w zakresie dodatkowej dezynfekcji placówki.
  2. Wszelkie dodatkowe decyzje m.in. w zakresie zamknięcia placówki będą konsultowane

z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, a także organem prowadzącym.