Narodowe Święto Niepodległości „Żeby Polska była Polską”

8 listopada 2019 r. w ZSS w Dzietrznikach uroczyście obchodzono 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wprowadzeniu Sztandaru uczniowie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego, biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu".

Następnie społeczność uczniowska oraz zaproszeni goście mieli możliwość uczestniczyć w niecodziennej, wzruszającej lekcji historii, mówiącej o trudnej drodze Polaków do odzyskania utraconej wolności. Nie zawsze na naszej ziemi mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało - czerwona flaga. Polskę wykreślono z mapy świata, lecz nie wymazano jej z serc Polaków. Zaborcy z wielką siłą próbowali narzucić Polakom swoją kulturę i język, ale nasi przodkowie rozpaczliwie walczyli, próbując ratować Ojczyznę. 11 listopada 1918r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Zebrani z zaciekawieniem śledzili to, co działo się na scenie na tle ciekawej scenografii. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna, że należy czcić pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są najpiękniejszymi symbolami naszej polskości i dumy.

Montaż poetycko-muzyczny przygotowali uczniowie kl. II, V i VII pod opieką p. A. Stasiak, J. Duszyńskiej, K. Ślusarczyk, A. Podymy i M. Caban, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili losy naszej Ojczyzny. Swój występ uatrakcyjnili scenkami, pieśniami patriotycznymi, a także tańcem. Akademia zakończyła się wystąpieniem Wójta Gminy Pątnów i Pani Dyrektor, którzy podziękowali uczniom za piękny występ oraz podkreślili, jak ważne dla całego społeczeństwa jest Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada delegacja naszej szkoły z Pocztem Sztandarowym wzięła udział w Gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W kościele parafialnym odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, a następnie udano się na miejscowy cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na Zbiorowej Mogile Powstańców, oddając hołd poległym.