UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

23 czerwca 2023 roku szkolny dzwonek zadźwięczał po raz ostatni dla uczniów klasy VIII ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach na tym etapie edukacji. Tradycyjnie uroczystość została poprzedzona mszą św. celebrowaną przez ks. Łukasza Szczepańczyka. Następnie  społeczność szkolna spotkała się na akademii w sali  gimnastycznej naszej szkoły.  Wśród zaproszonych  byli m.in. wójt Gminy Pątnów, pan Jacek Olczyk,  prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie płk Alfred Kabata, kapitan w stanie spoczynku- Janusz Rzepecki, samorządowcy z terenu Gminy Pątnów oraz wielu, wielu innych gości. Licznie przybyli również rodzice uczniów.

„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy” - tymi słowami rozpoczęła się uroczystość pożegnania ósmoklasistów. Program artystyczny  był niezwykle podniosły                i wzruszający,  albowiem żegnały się ze sobą dzieci, które spędziły ze sobą 8 lat. Był to czas niezwykły dla wszystkich. Skończył się bowiem jakiś etap w życiu tych młodych ludzi, można by rzec, etap beztroskiego dzieciństwa. Wzruszenia i świadomość nieuchronnego rozstania         z przyjaciółmi ze szkolnej ławki towarzyszyły dzieciom od momentu rozpoczęcia przygotowań do tej ważnej chwili. Podczas uroczystości zatańczono poloneza i walca, przedstawiono humorystyczną scenkę oraz zaśpiewano piosenkę mówiącą o tym, jak dobrze i radośnie mijały szkolne lata i jak trudno  rozstać się ze sobą. Następnie pani dyrektor wręczyła ósmoklasistom świadectwa ukończenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach. Absolwenci  z najwyższą średnią otrzymali z rąk dyrekcji dyplomy i książki, a ich rodzice listy gratulacyjne. Wójt Gminy Pątnów wręczył stypendia najlepszym uczniom naszej szkoły.  Uczennica kl. VIII, Natalia Lach, otrzymała statuetkę Władysław 2023 za najwyższe wyniki w nauce.

Tą samą statuetką został uhonorowany płk rezerwy Alfred Kabata-  honorowy absolwent Szkoły Podstawowej w Dzietrznikach, który zainicjował współpracę Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej z Zespołem Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach. Następnie ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego: „Generał Władysław Anders, patriota i bohater- dowódca 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”, nad którym patronat objęli: Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a płk Alfred Kabata wręczył nagrody laureatom konkursu.

Kapitan w stanie spoczynku, Janusz Rzepecki, po odczytaniu Decyzji Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie wręczył odznaczenia za specjalne zasługi, które otrzymali, m.in. wójt Gminy Pątnów, pan Jacek Olczyk, dyrektor ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach, pani Bożena Kiedos, wicedyrektor ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach, pani Anna Żarnowska oraz dwie nauczycielki naszej szkoły, panie Karolina Ślusarczyk oraz Alicja Stasiak.

Tak to już jest, coś musi się skończyć,  aby móc wejść w kolejny, nowy etap życia. Dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas, pomoc i wsparcie, dzieciom natomiast życzymy wspaniałych wakacji, samych sukcesów w nowych szkołach, uśmiechu na co dzień oraz nowych przyjaźni.

Iwona Bystrzykowska