Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Wł. Jagiełły w Dzietrznikach

Zespół Szkół Samorządowych im. Króla Wł. Jagiełły w Dzietrznikach

98-335 Dzietrzniki 105

tel. 43 886 56 50

E-mail: sekretariat@zss-dzietrzniki.szkolnastrona.pl

„DESZCZOWA WYCIECZKA”

Dnia 23.05.2019 roku uczniowie z klas: I - III byli na wycieczce w Opolu i Mosznej.

Wyjeżdżaliśmy z Dzietrznik pełni nadziei na spotkanie z przygodą. Niestety pogoda nie była dla nas łaskawa. Opole powitało nas deszczem.

Pierwszym celem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Wsi Opolskiej. Jest to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie opolskim. Dzieci podczas wycieczki miały okazję obejrzeć plenerową ekspozycję drewnianej architektury wiejskiej. Najliczniej reprezentowane są budynki mieszkalne i gospodarcze (chałupy, stodoły, spichlerze). Uzupełniają je przykłady zabytków techniki wiejskiej (młyn, kuźnia, wiatraki)  i użyteczności publicznej (np. kościół). W każdym obiekcie czekał na nas przewodnik , który opowiadał jak żyli i pracowali mieszkańcy tych okolic przed laty. Dzieci słuchały z uwagą ciekawych historii i zadawały wiele pytań. Szczególne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła pracownia garncarza, a także zagroda z młynem wodnym.

Kolejnym deszczowym etapem podróży było ZOO. Uczniowie chodzili po uroczych zakątkach wyspy Bolko, gdzie w otoczeniu natury podziwiali życie wielu gatunków zwierząt. Największe wrażenie zrobiła wizyta w terrarium i karmienie goryli.

Trochę wytchnienia od „mokrej pogody” mieliśmy zwiedzając Polską Szkołę Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej. W drodze do głównego wejścia mogliśmy podziwiać, skąpane w deszczu, krzewy różnokolorowych azali. W wejściu czekał już na nas przewodnik – czarodziej. Po krótkim powitaniu przeszliśmy do sali, w której Gadająca Tiara przydzielała uczniów do poszczególnych domów – w zależności od ich predyspozycji i cech charakteru. Każdy z uczestników otrzymał specjalną szatę członkowską, w której nastąpił ciąg dalszy magicznej przygody. Oprowadzając nas po komnatach przewodnik opowiadał o zamku. Dowiedzieliśmy się, że stanowi on jeden z najbardziej znanych obiektów o bajkowej architekturze na ziemi opolskiej. Znajduje się w nim 365 pomieszczeń, a w jego sylwecie dominuje 99 wież i wieżyczek. Obecnie mieszczą się w nim hotel oraz ośrodek spa. W jego kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii - wystawy dzieł sztuki. Obiekt przyciąga turystów również swoim ponad dwustuhektarowym parkiem, w którym rosną się m.in. trzystuletnie dęby. Zamek słynie z organizowanej tu co roku w maju i czerwcu imprezy - Święta Kwitnącej Azalii, w czasie którego na terenie parku oraz w salach reprezentacyjnych pałacu można posłuchać muzyki skomponowanej głównie przez polskich i niemieckich twórców, w galerii zaś prezentowane są wystawy plastyczne. Odbywają się tu także plenery malarskie. Największą ciekawość wzbudziła „lekcja eliksirów”. Dzieci mogły w praktyce zobaczyć skutki działania tych niezwykłych mikstur. Przygodę z bajkowym zamkiem uczniowie zakończyli lekcją kaligrafii. Pismem czarodziejów podpisywali pamiątkowe glejty.

Nadszedł czas powrotu. Pożegnaliśmy „deszczowe opolskie” i pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów.