Piękna lekcja historii

8 maja 2019 r. w Zespole Szkół Samorządowych im. Króla Władysława Jagiełły w  Dzietrznikach odbyła się uroczysta akademia z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Patriotyczny montaż poetycko-muzyczny przygotowali uczniowie kl. IV pod opieką p. J. Duszyńskiej i p. A. Stasiak. Chórek złożony z uczniów kl. VIII zadbał o wokalną stronę uroczystości.

Podczas występów uczniowie opowiedzieli o tym, co wydarzyło  się 3 maja 1791 roku, jak doszło do uchwalenia Konstytucji. Starali się wyjaśnić, dlaczego ten dzień  jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Konstytucja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Nowa ustawa zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów, podniosła poziom oświaty, mieszczanom nadała nowe prawa. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków, otoczona jest czcią i szacunkiem. Dla upamiętnienia tych wydarzeń

3 maja obchodzimy święto państwowe. W Polsce Ludowej nie obchodzono tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić Święto Narodowe Trzeciego Maja.

W dalszej części uroczystości usłyszeliśmy, czym dla nas są takie wartości, jak: wolność, naród, ojczyzna, patriotyzm, a tym, co wyróżnia nasz kraj, są symbole narodowe: godło, flaga biało-czerwona i hymn. Zebrani z uwagą wysłuchali tej pięknej lekcji historii, która wielu skłoniła do refleksji nad ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomnieliśmy sobie ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać: „Bo naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości”.

Na koniec uroczystości pani dyrektor B. Kiedos serdecznie podziękowała uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie akademii, podczas której mogliśmy pogłębić znajomość historii naszego kraju. Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja to kolejne z wielu działań podejmowanych w naszej szkole, kształtujące postawę patriotyczną uczniów.