Spotkanie z panem Kacprem Bierowcem - leśniczym Nadleśnictwa Wieluń

Dnia 5 kwietnia 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach gościliśmy instruktora technicznego ds. użytkowania lasu Pana Kacpra Bierowca z Nadleśnictwa Wieluń.

Odbyło się spotkanie dla uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum. Prelekcja dotyczyła zasad prowadzenia gospodarki leśnej w Lasach Państwowych Nadleśnictwa Wieluń. W trakcie spotkania Specjalista Służby Leśnej zapoznał młodzież z położeniem Nadleśnictwa Wieluń. Opowiedział m.in. w jaki sposób powstaje las, do czego wykorzystywane jest drewno, jak wygląda ścinanie drewna, a także w jaki sposób las chroni i oczyszcza wody oraz powietrze. Uczniowie zostali poinformowani o bezpiecznym wypoczynku w lesie i systemie ochrony przeciwpożarowej w Lasach Polskich. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.

Nadleśnictwo Wieluń jest jednym z dwudziestu Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Prowadzi trwale zrównoważoną gospodarkę leśną na
ok. 18 000 ha lasów będących własnością Skarbu Państwa.
Przeciętna zasobność drzewostanów: 255 m3/ha. Przeciętny wiek drzewostanów: 57 lat. Bieżący przyrost roczny: 7,33 m3/ha. Dzięki pracy leśników powierzchnia lasów w Polsce ciągle rośnie. W 1945 roku lesistość naszego kraju wynosiła zaledwie 21%, dziś liczy blisko 30%.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów. Nie obyło się również bez pamiątkowego zdjęcia z gościem. Na koniec spotkania Pan Kacper Bierowiec nagrodził uczniów drobnymi upominkami.

Prelekcja odbyła się w ramach prowadzonego przez naszą szkołę projektu „EKOLOGICZNE ZEGARY ŻYCIA PRZYRODY” - „ Ekopracownia pod chmurką”.